Fundusze Europejskie Logo

Rzeczpospolita Polska Logo

PARP Logo

UE Logo

Fundusze Europejskie Logo

Rzeczpospolita Polska Logo

PARP Logo

UE Logo


Risk S.A. (limited liability company) implements the following project: “International Promotion of the Polish Brand ‘RISK MADE IN WARSAW’ Within the Scope of Industry Promotion Program ‘POLISH FASHION’ ” under Smart Growth Operational Program 2014–2020, Priority Axis III: Support for innovation in enterprises, Measure 3.3: Support for promotion and internationalisation of innovative enterprises, Sub-measure 3.3.3: Support for SMEs in the promotion of Polish product brands “Go to Brand”, co-financed by the European Regional Development Fund.
The objective of the project No. POIR.03.03.03-14-0035/18 is the increase in brand awareness and scale of activity of the Polish brand “RISK MADE IN WARSAW” through expansion into 3 foreign markets, including 1 promising foreign markets. Participation in the project facilitates promotion of the Polish economy, and RISK S.A. expects an increase in the number of contracting parties and an increase in international sales by 2021 to the level projected by project indicators.

Project duration: 01.09.2018 – 30.06.2020

Contact details:
RISK S.A.
ul. Szpitalna 6a/9
00-031 Warszawa

Cooperation
For enquiries regarding B2B/B2C cooperation and sales, please contact us at the following e-mail address: wholesale@riskmadeinwarsaw.com
Project co-financed by the European Union through the European Regional Development Fund.
Manifesto
RISKY MANIFESTO

A good dress has to emphasise figure, beauty, and intelligence.

Comfort and quality are most important to us. Trends–we let them pass.

Our “celebrities” are Women. Writers, Scientists, Musicians, Philosophers, Mothers, Sculptresses, Doctors, Athletes. People who wear our designs while doing things we admire.


We form long-distance relationships, not only with people, but also with our planet–that’s why we use European fabrics in our production, some of which obtained Oekotex, Ecolabel, FSC, EU Ecocert, GOTS, GRS or DETOX certificates.

We sew everything in Poland, because it’s worth it.

Zwykle, gdy ktoś pytał, co nas najbardziej fascynuje w modzie z przeszłości, odpowiadałyśmy: kroje i krawiectwo. Któregoś dnia stwierdziłyśmy jednak, że genialnie byłoby odtworzyć wzory z naszych sukienek z dzieciństwa, kwiaty z ubrań mam, abstrakcje z żakietów cioć i rzuciki z babcinych koszul. I tak postanowiłyśmy oprzeć całą kolekcję na niedzisiejszych wzorach. Zaczęłyśmy szukać inspiracji – najpierw w rodzinnych szafach. „A może sięgnijmy głębiej, nie do domowych zbiorów, tylko archiwów polskiego przemysłu odzieżowego?” – zaproponował grafik Paweł Palikot. Tak właśnie zrobiłyśmy.

Żadne polskie miasto nie kryje w sobie tylu odzieżowych historii, co Łódź, w XIX i XX wieku wielokulturowa stolica przemysłu włókienniczego. Dlatego pojechaliśmy razem z Pawłem do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, największej w Europie instytucji poświęconej włókiennictwu i historii tkactwa. W muzeum opiekunowie zbiorów pokazali nam przekrój próbek wzorów: od połowy XIX wieku do lat 80. XX wieku. Jednak największym olśnieniem okazały się te z międzywojnia. Uderzyło nas, jak są różnorodne – równie dobrze mogłyby zostać zaprojektowane w latach 50., 60., 70. i teraz. Postanowiłyśmy skupić się właśnie na nich. Po obejrzeniu każdej dostępnej próbki z tego okresu, do testów wybraliśmy 25 wzorów. Wtedy dla Pawła Palikota zaczęła się praca u podstaw. I to dosłownie, bo odtwarzał wzory nie na bazie wielometrowych belek materiałów, tylko skrawków 5 cm x 5 cm. Czyli tak naprawdę od nowa je rysował, multiplikował, nadawał nową kolorystykę i dodawał „drukarskie” smaczki, które oddają klimat materiałów z dawnych lat.

Zobaczywszy pierwsze próby, zaczęłyśmy projektować zupełnie inne rzeczy niż zawsze – kimona, garnitury w kwiatki, sukienki z wysokim stanem, maxi spódnice z boho zacięciem. Do niektórych ubrań dołączyłyśmy dźwięczne dzwoneczki, dodałyśmy odrobinę klasyków i teraz po półtora roku pracy nad kolekcją przedstawiamy linię na bazie wzorów sprzed 100 lat. Było. Minęło. Wraca.

Antosia i Klara

„Nie było dróg na skróty. Chcieliśmy oddać nie tylko zamysł artystek plastyczek i artystów plastyków, ale też to, jak kiedyś farba zachowywała się przy druku na materiale"
Paweł Palikot

Gdy kolekcja była już gotowa, wróciliśmy do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Zdjęcia do sesji wizerunkowej autorstwa Weroniki Ławniczak powstały w znajdującym się na terenie muzeum Łódzkim Parku Kultury Miejskiej. Malownicze domki są typowe dla zabudowy Łodzi i jej okolic z przełomu XIX/XX wieku: jest tu kościół, letniskowa willa, poczekalnia tramwajowa oraz inne budynki zamieszkiwane kiedyś m.in. przez rzemieślników i pracowników fabryk.

Przeogromne podziękowania dla Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi za udostępnienie nam archiwalnych printów i możliwość dania im nowego życia na naszych projektach. Dyrektorka muzeum Aneta Dalbiak przyjęła nas z otwartymi ramionami i razem z nami na całego weszła w ten projekt. Opiekunowie zbiorów: Agata Śródkowska, Magdalena Rosiak i Marcin Gawryszczak, pokazali nam wszystkie wzory od XIX wieku do lat 80. XX w. i odpowiedzieli na niezliczone pytania dotyczące ich historii. Dziękujemy też pani Annie Perek-Kowalskiej za nieustającą opiekę nad naszą współpracą, niesamowitą życzliwość i wsparcie na każdym kroku – także w kwestii udostępnienia muzealnych terenów do naszej sesji zdjęciowej.

Fotografie: Weronika Ławniczak
Produkcja sesji: Maria Pułaska
Stylizacja: Klara Kowtun, Paweł Zasim
Włosy: Bartek Satora
Makijaż: Iza Kućmierowska

Wystąpili: Dominika Kimaty, Klara Kureczko, Bartek Satora, Marysia Sławek
Za kwiaty i zrobione z nich wianki dziękujemy ekipie Kwiaty & Miut.

Ubrania uszyliśmy w Bartoszycach (Infinity), Kutnie (Emkon), Paterku i Rykach (oddziały szwalni Akko), Wilczkowicach (Renata Staciwa) i Żurominie (Szwalnia Żuromin, PPUH Anna). Materiały wyprodukowały dla nas następujące firmy: Almodo, Damaz, Fiveol, Santex.

Zobacz kolekcję >>

wrote about us
  • GLAMOUR
  • VOGUE
  • COSMOPOLITAN
  • BAZAAR
  • ELLE
  • NEW YORK TIMES
  • FORBES